Pośród licznych placówek przedszkolnych funkcjonujących na terenie Polski trudno byłoby znaleźć w stu procentach identycznie działające. Powodem jest oczywiście kadra, która zajmuje się w danej placówce dziećmi, gdyż to od prowadzonego przez nią programu, jej kwalifikacji i zaangażowania zależy w głównej mierze jakość danej placówki. Jakie cechy powinna posiadać dobra kadra przedszkolna, aby bez obaw zapisać dziecko do prowadzonej przez nią placówki?
Wybór przedszkola a właściwy rozwój dziecka
W zamiarze rodziców znalezienie przedszkola ma dotyczyć placówki, w której ich pociecha będzie mogła zdobyć odpowiednie przygotowanie do życia wśród innych ludzi, a jednocześnie czerpać z tych kontaktów przyjemność. Jest to duże wyzwanie, zważywszy na fakt, że dzieci rzadko chętnie oddają się pod opiekę innych obcych im ludzi. Sprawienie, aby maluch czerpał radość z codziennych zajęć przedszkolnych, wydaje się nawet nieosiągalne, a przynajmniej na początku. Praktyka jednak pokazuje, że większość dzieci znajduje przyjemność z chodzenia do przedszkola i nie bierze się to z niczego.
Poszukiwanie idealnego przedszkola może jednocześnie uchodzić za pracę niewykonalną, bo przecież z założenia wszędzie dzieci w takich placówkach otaczane są właściwą opieką. Czy jednak rzeczywiście tak jest i czy każde przedszkole zapewni dziecku właściwy rozwój? Otóż niekoniecznie, ponieważ zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne są prowadzone przez ludzi, a nie wszyscy ludzie są tacy sami i nie wszyscy mają podobne kompetencje i podejście do pracy z dziećmi.
Jakie cechy powinna posiadać dobra kadra przedszkolna?
Cech dobrego opiekuna przedszkolaków jest wiele, ale na pięć z nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim. Są to cechy kluczowe, aby rodzice pociechy mogli liczyć na prawidłowy rozwój dziecka w przedszkolu, a jednocześnie nie toczyć codziennej walki z dzieckiem o jego pozostanie w palcówce. Kadra przedszkolna powinna:
• być nie tylko doświadczona, ale również stale poszerzać wiedzę;
• odkrywać i stymulować pożądane i indywidualne cechy dzieci do rozwoju;
• stwarzać dzieciom warunki do samodzielnego rozwoju;
• inspirować i zachęcać dzieci do odkrywania świata;
• być pogodna i przyjazna dla dzieci.
Pierwsze reakcje dziecka na przedszkole nie mogą być traktowane jako wskazówka do oceny placówki. Najczęściej jest to bowiem niechęć i płacz o różnym natężeniu, ale już po kilku pobytach można zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Przede wszystkim widoczne staje się, czy dziecko ma ochotę na pobyt w przedszkolu, czyli na to, czy odbiera nowe miejsce jako dla siebie atrakcyjne. Jeżeli tak jest, można śmiało uznać, że wybór placówki przedszkolnej okazał się trafiony. Jednocześnie nie można jednak zbyt pochopnie zniechęcać się do danego przedszkola, ponieważ niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na zaadoptowanie się do nowego skądinąd świata.
Ważne aby wybrać dobrą lokalizację na przedszkole np: Przedszkole Wola