Office 365

Microsoft 365, G suite czy LibreOffice — co warto wybrać dla swojej firmy?

Głównym narzędziem firm, których praca opiera się głównie na komputerach jest pakiet biurowy. Na rynku można znaleźć wiele różnych propozycji, dzieląc je na darmowe i płatne. Czołowym przedstawicielem darmowego pakietu biurowego jest LibreOffice. Jednak w darmowy sposób można wykorzystywać również usługi Google. Najbardziej popularnym rozwiązaniem płatnego pakietu biurowego jest Microsoft 365 — dawny Microsoft Office.

G suite
To rozwiązanie od Google, które pozwala zarządzać firmą oraz pracować na narzędziach typowo biurowych. Wiele osób może znać darmowe wersje usług takie same jak Dokumenty Google, Arkusze Google, Prezentacje Google, Formularze Google, Dysk Google, Gmail oraz wiele innych. To są właśnie darmowe usługi Google, którymi można spokojnie zastąpić Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint. G suite jest płatnym pakietem, który stanowi poszerzenie darmowych usług Google. Dodatkowo użytkownik otrzymuje tam wiele innych narzędzi, które pomagają między innymi w pozycjonowaniu Twojej firmy.
W skład pakietu G suite wchodzi:
● Gmail,
● Kalendarz,
● Dysk,
● Chat,
● Meet,
● Dokumenty,
● Arkusze,
● Prezentacje,
● Formularze,
● Witryny,
● Apps Script,
● G suite Add-ons,
● Keep,
● Google Search,
● Konsola administracyjna,
● Valut,
● Punkt końcowy.

Microsoft 365
Dotychczas znany jako Microsoft Office 365 (w starszych wersjach po prostu Microsoft Office). Niedawno najbardziej popularny pakiet biurowy został przebranżowiony w celu akcentowania marki — Microsoft 365. W kwestii narzędzi nie zmienia się za wiele. Nadal pozostaje tradycyjny Microsoft Word, Microsoft Excel oraz Microsoft PowerPoint. Oczywiście pakiet jest skrupulatnie powiększany i na chwilę obecną można usprawniać swoją pracę dzięki takim narzędziom jak Microsoft Teams, który pozwala na komunikację — w tym przeprowadzanie wideokonferencji oraz organizowanie codziennej pracy. Dodatkowo w obrębie pakietu możesz korzystać jeszcze z innego bardzo popularnego programu, jakim jest Microsoft Outlook — obsługa poczty elektronicznej.
W skład Microsoft 365 wchodzi:
● Outlook,
● Word,
● Excel,
● PowerPoint,
● Publisher,
● Teams,
● OneDrive,
● SharePoint,
● Skype,
● Planner,
● Sway,
● Yammer,
● inne.

LibreOffice
To najbardziej znany zamiennik Microsoft 365, który działa w takiej samej formie — program instalowany bezpośrednio na komputerze. Jedynymi wadami jest brak odpowiednika na smartfony oraz brak możliwości edytowania w przeglądarce. W sytuacji, kiedy lubisz pracować na aplikacjach uruchamianych w przeglądarce — przykładowo rozwiązania od Google’a powyżej — oczywiście możesz je edytować w formatach LibreOffice. To pakiet biurowy, który jest stale rozwijany tak, aby móc równać się z największymi. Dzięki temu można je spokojnie traktować jako zamiennik dla rozwiązania od Microsoftu oraz Google’a.
W skład pakietu LibreOffice wchodzi:
● Writer,
● Calc,
● Impress,
● Draw,
● Base,
● Math.
Zarówno Microsoft 365, G suite jak i LibreOffice to dobry wybór. Wiele zależy od tego jaki biznes prowadzisz i czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli masz wystarczająco kosztów i nie chcesz generować już żadnych kolejnych, wtedy warto porzucić myśl o Microsoft 365 (z nim wiąże się miesięczna subskrypcja, nie ponosisz jednorazowego wydatku) i korzystać z darmowych usług Google (w przeglądarce) i pakietu LibreOffice (jako program komputerowy). Pamiętaj, że korzystając z jednego i drugiego rozwiązania możesz edytować i zapisywać dokumenty w formatach, jak na Microsoft 365 (to jest .docx, xlsx oraz pptx), wówczas nie musisz się niczego obawiać podczas wysyłki do swojego klienta gotowego zlecenia. Na pewno wszystko będzie ze sobą współgrać — a co za tym idzie obie strony interesu będą zadowolone. W odwrotnej sytuacji, kiedy generowanie kosztów jest dla Ciebie na rękę — z racji kwestii podatkowych — wówczas warto pomyśleć o komercyjnym pakiecie biurowym Microsoft 365 lub G suite. Podjęcie decyzji należy uwarunkowań już od konkretnych zapotrzebowań Twojego biznesu na poszczególne rozwiązania, które w ściśle określonych przypadkach mogą od siebie znacząco odbiegać.

Partnerem wpisu jest dystrybutor oprogramowania

https://derstar.pl/

Oprogramowanie Microsoft dla Apple

Oprogramowanie Microsoft

System operacyjny Windows


Comments are closed.